Co wpływa na wartość terenów inwestycyjnych?
Tereny inwestycyjne stanowią obecnie bardzo pożądany element. Ze względu na ciągły rozwój, a także dużą aktywność deweloperską wartość terenów inwestycyjnych rośnie z dnia na dzień. To, ile warty jest dany teren zależne jest od naprawdę dużej ilości czynników, ale również od tego, co ma powstać na danym terenie. Inne działki będą atrakcyjne dla dewelopera planującego budowę domków jednorodzinnych, inne dla właściciela chcącego wybudować fabrykę, a jeszcze inne dla przedsiębiorcy planującego inwestycję pod postacią hotelu z salą weselną.
Jakie czynniki mają największy wpływ na wartość terenów inwestycyjnych?
Pierwszym czynnikiem, mającym ogromne znaczenie niezależnie od rodzaju inwestycji jest lokalizacja terenów inwestycji. W większości przypadków w centrum miast zlokalizowane są lokale użytkowe, natomiast większość dostępnych działek znajduje się poza centrum, w miejscach nieco oddalonych, za to z dobrym dojazdem. Im lepszy dojazd do najbliższego miasta bądź punktu usługowego, tym wyższa cena terenów inwestycyjnych. Coraz wyższe ceny można spotkać na przedmieściach, ze względu na dobre połączenie i dojazd do miasta, gdzie znajdują się sklepy, szkoły, szpitale. W przypadku lokali usługowych jak hotele czy restauracje ważna jest odległość od najbliższej często uczęszczanej drogi.
Bardzo istotne są również media dostępne na danej działce inwestycyjnej. Możliwość podłączenia prądu, wody czy instalacji gazowej znacząco podnosi cenę terenu inwestycyjnego. Uzbrojone działki o wiele szybciej mogą zostać zabudowane, co jest znaczące nie tylko dla developerów i inwestorów, ale także osób prywatnych. Wartość działek zwiększa także dostęp do parkingów, a także utwardzona droga prowadząca do działki.
Ogromnie ważnym aspektem, który również decyduje o wartości działki jest dostęp do komunikacji miejskiej. Im lepiej skomunikowane miejsce, tym łatwiej dojechać do niego pracownikom, jeżeli na danym terenie powstanie zakład produkcyjny czy magazyn. Nie każdy posiada swój samochód, zwłaszcza mieszkając w mieście. Możliwość dojazdu poza miasto za pomocą komunikacji znacząco ułatwia pracownikom sprawę, a pracodawcy łatwiej jest znaleźć pracowników. Na wartość terenów inwestycyjnych ma wpływ również ich wielkość oraz ukształtowanie. Duże, równie działki cenione są znacznie bardziej niż małe, pofałdowane kawałki ziemi. Na równych działkach inwestor ma większe pole dla wyobraźni, a wszystkie projekty można znacznie łatwiej zrealizować.